A rendszeres testmozgásnak – bármely életkorban is végezzük – nem csak egészségmegőrző, hanem egyes betegségtípusoknál terápiás (gyógyító) hatása is van. A mozgásszegény életmód viszont bizonyítottan hozzájárul több krónikus betegség (elhízás, mozgásszervi, szív- és keringési elváltozások, daganatos betegségek, csontritkulás, cukorbetegség, stb.) kialakulásához.
A legfrissebb felmérésekből kiderül, hogy – legalábbis Európában – átlagosan naponta egy órával többet ülünk, mint akár csak tíz évvel ezelőtt. A mozgásszegény életmódhoz nem csak az iskolai órák, a tanulás közbeni ülés vagy az irodai munka, hanem az elektronikai eszközök egyre elterjedtebb használata is hozzájárul. Ráadásul sokszor szórakozásra, virtuális kapcsolattartásra is használjuk, ami mind hosszabb időszakra kényszerít ülésre a szabadidőben is. A sok ülés, főként, ha a táplálkozásnál sem figyelsz az energia-egyensúlyra, túlsúlyhoz, elhízáshoz és egyéb, ezzel összefüggésbe hozható betegségek kialakulásához vezethet.
Friss vizsgálati eredmények szerint lényeges javulást lehet előidézni, ha a hosszan tartó ülést időről időre szünetekkel szakítod meg és átmozgatod magadat például a dolgozatokra, vizsgákra való készülés. vagy éppen munka közben.
Minél gyakrabban tartasz szünetet, annál kedvezőbb a hatás, de legalább óránként egyszer néhány perces testmozgással kellene megszakítanod az ülést. Nem kell nagy dolgokra gondolnod! Elég pár egyszerűen kivitelezhető tornagyakorlatot elvégezned, egy kicsit nyújtózkodnod.
A hazai Mozgás=Egészség program
A Mozgásgyógyszer (Exercise is MedicineŽ ‒ EIM) népegészségügyi programot az Egyesült Államokban az Amerikai Sportorvosi Kollégium szakmai irányításával indították el. A Magyar Sporttudományi Társaság (MSTT) 2010-ben az első Mozgásgyógyszer Világkongresszuson csatlakozott a globális kezdeményezéshez. Prevenciós irányú „Mozgás=Egészség" programjával folyamatosan közreműködik a kezdeményezés hazai megalapozásában és fejlesztésében. Fő célja az egészségmegőrzés, a fizikai fittség, az egészséges életmód népszerűsítése, különösen a fiatalok körében.
Tudástárunkban számos edzéstervet, videót találsz: segítségükkel Te is átmozgathatod magad.
Forrás:
Fotók: shutterstock.com