Az úszás az állóképességi sportok közé tartozik. A szív-ér rendszer, légzőrendszer, az anyagcsere és emellett az egész szervezet működését, sőt a szellemi teljesítményt is képes kedvezően befolyásolni. Az úszás során a test alsó és felső részére egyforma munka hárul.
Ahhoz, hogy a tested szépen ráfeküdjön a vízre, megfelelő izomtónusra és tartóizmokra van szükség.
Az úszás hatása a szervezetre
- Hozzájárul a szív és az érrendszer, a tüdő és légutak egészséges működéséhez.
- Segít a gerincproblémákkal küzdőknek.
- Hatékony a különböző sérülések regenerációjának elősegítésében.
- A víznek úszás közben a testre nehezedő nyomása jelentős, ami folyamatos, enyhe masszírozó hatást is jelent, ezáltal nyugtat, elűzi az idegességet és a feszültséget.
- Boldogsághormont (ú.n. béta-endorfint) szabadít fel, ezáltal fokozza az örömérzetet.
Az úszás pozitív testi-élettani hatásai
- Úszásnál figyelni kell a ki- és belégzésre: pontos légzésszabályozás történik, így a tüdő és légúti rendszer is jelentősen fejlődik.
- Fejleszti és gyorsítja az anyagcserét, a szív és az érrendszer működését képes pozitívan befolyásolni, ennek következtében javul a szövetek és sejtek oxigén-ellátása.
- Fogynivágyóknak is ajánlott, mivel az emberi szervezet 500-700 kilokalóriát használ fel óránként úszás közben.
- Úszás során a sportsérülések valószínűsége elenyésző.
Hogyan ússz?
A hatékonyság érdekében legalább 20 percig érdemes úszni megállás nélkül. Figyelj oda a megfelelő bemelegítésre és levezetésre, nyújtásra.
Mint minden sportnál, itt is fontos a fokozatosság elve: lassan kell elkezdeni az úszást legalább 5 perc bemelegítéssel és ugyanennyi levezetéssel. Szintén kiemelt szerepe van az egyes úszásnemek helyes technikai kivitelezésének.
Az úszással abban az esetben éred el célodat, ha a helyes technika birtokában vagy. Ennek elsajátításához segítségre lehet szükséged, ezért adott esetben érdemes szakemberhez fordulnod.
Számoljunk: a víznek van ellenállása, ezért a vízben végzett gyakorlatokkal óránként akár 600 kilokalóriát is felhasznál a szervezeted.
A különböző úszásfajták mérhető hatásai
- Gyorsúszás: Jótékony hatása van a belső szervekre, fenékre és a vállakra, mellkasra, mellekre.
- Hátúszás: A leghatékonyabb edzés az egyenes, és az összetett hasizmokra.
- Mellúszás: Látható eredményeket érhetsz el a fenék és lábak területén (azonban a térd a lábtempó miatt nagy tehernek van kitéve).
- Pillangóúszás: Jó hatással van a belső szervekre, a vállakra és a hátra, mellkasra.
Tudtad-e?
Az úszás szinte az egyetlen olyan sportág, amely a sporttevékenység közben szigorú légzésszabályozásra kényszerít. A rendszeres úszás hatására a test izmainak nagy része dolgozik és megnövekszik a tüdő kapacitása – ennek következményeképp sokkal mélyebbeket és nagyobbakat tudsz lélegezni.
Tévhitek
Hiedelem, hogy az úszás nem fogyaszt, sőt hizlal, hiszen mindenki ismeri az érzést, milyen farkaséhség tör rá az uszodából távozva. Az úszás rendkívül sok izmot dolgoztat meg egyszerre, az éhségérzet pedig annak köszönhető, hogy szervezetünknek ehhez a típusú mozgáshoz rengeteg energiára van szüksége.
Az elhízás mellett számos más betegség kezelésében is segít…
- Az úszás az asztmás betegek számára a tünetek enyhítésére ajánlott, hiszen jótékony hatása van a légzésszabályozásra.
- Csontritkulás esetén az úszás javítja az ideg-izom koordinációt, dolgoztatja az izmokat, ezáltal a csontsérülések (elesésből következő csonttörések) megelőzésében vállal kitüntetett szerepet. A csontritkulás mértékét azonban nem befolyásolja, hiszen semmilyen erő nem hat a csontokra.
- Az úszás során boldogsághormon szabadul fel, így a rossz kedélyállapot és a depresszió kezelésében is szerepet játszhat.
- Az anyagcsere-betegségek, mint például a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében szintén sokat segíthet a rendszeres úszás.
Kockázati tényezők
Nem ajánlott az úszás:
- Fertőző betegség (például gombás bőrbetegség) és
- Nemi betegség esetén.
Kizáró tényezők
- Epilepszia, és terhelés okozta súlyos asztma esetén.
- Alkoholos befolyásoltság.
- Szívelégtelenség.
- Betegség után legyengült szervezettel, vagy láz után, legalább egy héten át.
- Felhevült testtel vagy rögtön étkezés után.
- Külön edzés nélkül veszélyes a 17°C-osnál hidegebb vízben hosszabb időt eltölteni, mert a szervezet gyors kihűlésével járhat.
Irodalom:
Koczka Kinga: Az úszás jótékony hatása.
Boros Szilvia: A rendszeres testmozgás szerepe a betegségek megelőzésében. In: Legyen egyensúlyban, Tények az elhízásról és fogyásról, Melánia Kiadó, ISBN 978-963-9740-19-8, 241-251, 2010.
Fotó: shutterstock.com