Elégedetlenséghez vezet, ha az énkép és az énideál túlzottan eltér, illetve az is, ha az énképünk a valóságnál negatívabb.
Az önbizalom, önértékelés, magabiztosság gyermekkorunk során fokozatosan alakul ki, s kialakulásukban fontos szerepet játszik a szüleinktől, tanárainktól, kortársainktól kapott elismerés, dicséret. Ezen kívül önbizalmunkat meghatározzák tapasztalataink arról, hogy az életünk során kapott feladatokat mennyire ügyesen tudjuk megoldani, hányadik helyen végzünk az iskolai sport- és tanulmányi versenyen, és nem utolsó sorban az is, hogy mennyire vagyunk sikeresek a barátságok és szerelmek terén.
A kamaszkor sok-sok kihívást állít a helyes önértékelés elé. Ebben az időszakban a testi és lelki változások miatt hajlamosak vagyunk a reálisnál sokkal negatívabban megítélni önmagunkat. A helyzet az, hogy ezek a testi változások a természet velejárói, és szükségesek ahhoz, hogy később szép, sikeres, ügyes felnőttek lehessünk.
Fotó: shutterstock.com
Az alacsony önértékelés, vagy más néven önbizalomhiány elsődleges forrása lehet a túlzottan kritikus, magas elvárásokat támasztó szülői attitűd. Szintén nagyon káros lehet, ha valaki irreális célokat tűz ki maga elé és például a magazinokban, filmekben szereplő sztárok képe alapján állítja fel a „mércét” önmagával szemben. Előfordulhat, hogy visszahúzódó személyiséged miatt kevésbé vagy sikeres a társaid körében, nem Te vagy a középpontban az osztályban, vagy a kiszemelt lány/srác nem viszonozza a szerelmed. Alapvető probléma lehet, ha az önmagadról alkotott képet a negatív, automatikus gondolatok uralják. Hogy mik ezek, megtudhatod egy másik írásunkból
Jó hírünk van, hiszen az önbizalom igenis fejleszthető! Kövesd az alábbi pontokat és az önbizalmad a helyére kerül:
Írd össze az összes jó tulajdonságodat, külön oszlopba a külsőt, a belsőt és azt, hogy miben vagy igazán jó! Ha elakadnál, megkérdezheted barátaidat, szüleidet is, mi mindent szeretnek benned.
Azonosítsd azokat a gondolataidat, melyek irreálisak és önbizalom-rombolóak (pl.: „Én ehhez béna vagyok; „Úgysem fogok neki tetszeni, mert nem vagyok elég szép”)!
Nincs probléma azzal, ha nem Te vagy az iskola sztárja – hidd el, a kevesebb, de igaz barát sokkal többet ér!
Próbálj meg olyan célokat kitűzni magad elé, melyre már régóta vágysz, csak eddig féltél megvalósítani! Készíts részletes tervet ennek megvalósításához!
Jobb lesz a kedved, fittebb leszel és formásabb, nem beszélve arról, hogy javítja az önbizalmad, ha minden nap sikerül egy kicsivel többet teljesíteni. Itt segítséget kaphatsz, hogyan építsd fel az edzésterved: http://myhealthy.hu/tudastar/edzestervek
Biztosan van olyan tantárgy, amiből korrepetálhatnál másokat, ez növelheti az önbizalmad, és nekik is könnyebb lesz egy kortársuk magyarázatát megérteni. Ezen kívül eladományozhatod régi, megunt ruháidat, játékaidat. Rászoruló családoknak óriási örömet szerzel velük és még több helyed is lesz a szobádban.
Ajánlott irodalmak:
Brené Brown: Bátraké a boldogság, Bookline Könyvek, 2013.
Smith, Mackie: Szociálpszichológia, Osiris Kiadó, 2005.
Fotó: shutterstock.com