Ezek a panaszok egy idő után nappal is gondot okoznak: krónikus fáradtság, koncentrációs nehézségek, változékony hangulat, vagy ingerlékenység alakulhat ki. Az álmatlanság, vagy a túlzott mértékű alvás ezen kívül tünete lehet más pszichés zavaroknak is.
Minden embernek más és más az alvásigénye, a csecsemőknek egészen sok, míg az időseknek kevesebb alvásra van szükségük. A legtöbb embernek minimum 5-6 óra kell, de a legegészségesebb 7-9 óra, ugyanis ennyi idő alatt tud szervezetünk megfelelően regenerálódni (az európai felnőttek átlagosan 7 órát alszanak, tinédzserkorban ennél nagyobb szokott lenni az alvásigény). Az alvás minősége természetesen sokkal fontosabb, mint a hossza.
Lehet, hogy Te is észrevetted már, hogy stresszesebb időszakban kevesebbet és rosszabbul alszol. Ha túl sok a feladatod, előfordulhat, hogy még elalváskor is ezek járnak az eszedben, de az is lehet, hogy hajnalban ébredsz valami munkával/tanulással kapcsolatos problémára. Ugyanez igaz a lelki nehézségekre is: szakítás, veszteség, csalódás esetén sokat forgolódhatunk álmatlanul. Az is előfordulhat, hogy álmainkban éljük újra a fájdalmas emlékeket. A pszichés zavarok nagy része jár alvászavarral, álmatlansággal, vagy túlalvással. Bármi is okozza, az alvászavarok rossz hatással vannak testi és lelki jóllétünkre, és viszont.
Fotó: shutterstock.com
A nyugtalanító gondolataidat írd össze lefekvés előtt, hogy másnap visszatérhess rájuk. Ha úgy érzed, túl sok a feladatod, vasárnap készíts egy heti tervezőt a következő hétre, ahol részletesen beosztod, mikor mit fogsz megcsinálni. Ha legalább egy hónapig fennállnak alvászavaraid, nem árt kikérned szakember (orvos, pszichológus) tanácsát!
Irodalom:
Radics Judit: Alváskönyv, Oriold és Társa Kiadó, Budapest.
Wilfred R. Pigeon: Édes Álom – a jó alvás kézikönyve. Sanoma Kiadó, Budapest, 2011.
Purebl György: Te jól alszol? MiPszi könyvek, Pszichológus a családban sorozat. Media Connection Kiadó, Budapest 2014.
Hasznos linkek:
https://ifightdepression.com/hu/index.php?id=6833
http://www.hazipatika.com/psziche/alvas/cikkek/jobban_szeretne_aludni_van_segitseg/20110921110252
Szakmai segítséget kaphatsz a következő helyeken.
Semmelweis Egyetem Pszichoszomatikus Szakrendelő.
Fotó: shutterstock.com